Poteš seba, svoju rodinu či priateľov uháčkovaním vrecovej čiapky! Homeless štýl pristane takmer každému a podľa tohto návodu to určite zvládneš ;) Potrebuješ vedieť háčkovať len retiazkové očko a polodlhý stĺpik.

Ak chceš návod ako pdf na vytlačenie, je súčasťou e-knihy Háčkovanie ako na to. Nájdeš v nej ďalších 11 návodov a do 14.2. ju môžeš získať za symbolické 1€ ako ukážku mojej tvorby. 

Ďalšie návody nájdeš tu a hotové čiapky zas tu.

Potrebný materiál:

  • akákoľvek priadza (cca 70-100g)
  • háčik vo veľkosti, ktorá je uvedená na klbku plus háčik o 1 číslo väčší

Táto čiapka je háčkovaná z priadze Everyday (100g/250m, Himalaya). Použila som 4mm a 5mm háčik. Najčastejšie ju však robím z Merina Extra Fine (Drops).

Veľkosť a technika háčkovania: 

  • Čiapka je háčkovaná zdola hore. Začínaš teda pri leme užším háčikom (ja 4mm).
  • Veľkosť si ľahko prispôsobíš - vďaka pružnému základu, ktorým sa čiapka začína háčkovať. Presný postup s fotkami a videom na túto veľmi užitočnú techniku nájdeš tu.
  • Ak nechceš začínať pružným základom, urob si klasicky retiazku. Spoj ju do kruhu a do každého retiazkového očka uháčkuj 1 polodlhý stĺpik. Spoj pevným očkom do kruhu.

Stĺpiky a skratky:

po - pevné očko

PDS - polodlhý stĺpik

Dobré rady:

  • Obvod čiapky (začiatočný základ) by mal byť asi o 1-2 cm menší ako obvod hlavy, pretože čiapka sa trochu poddá.
  • Výška previsnutej čiapky by mala byť aspoň o 2 cm väčšia ako výška klasickej čiapky. Čím má čiapka väčšiu výšku, tým je viac previsnutá.

Postup: 

1. Použi tenší háčik (ja 4mm). Uháčkuj si pružný základ z polodlhých stĺpikov, ktorý je o 1-2 cm kratší ako obvod hlavy. Spoj ho do kruhu. Urob 2 ro (nepočítajú sa za stĺpik).

2. Háčkuj ďalej do kruhu, riadky spoj pevným očkom. Na začiatku každého riadka urob 2ro (nepočítajú sa za stĺpik).

3. Keď máš uháčkovaný lem (cca 3cm), začni háčkovať hrubším háčikom (ja 5mm). Čiapka tak bude mäkšia a poddajnejšia. Odteraz už riadky nespájaj pevným očkom, ani nerob 2 ro na začiatku riadka.

4. Keď uháčkuješ požadovanú dĺžku (ja 21cm), urob ešte posledný riadok, v ktorom zháčkuješ každé dva PDS.

5. Odstrihni priadzu tak, aby ti zostal aspoň 30 cm dlhý koniec a poprevliekaj ju z rubovej strany pomedzi stĺpiky v poslednom riadku. Silno zatiahni a ukonči.

Fotopostup:

Návod je mojím autorským dielom. Môžeš ho voľne šíriť a posielať ďalej. Neprepisuj ho a nepredávaj ♥ Ak potrebuješ poradiť, neváhaj a napíš mi. Budem veľmi rada, ak mi pošleš fotku. A nezabudni si uchytiť tvoju tvoritašku. :)
Ivka Jacková, www.tvorivka.com