Háčkovanie i pletenie je liečivé... Priateľsky, potichu vás prevedie zo zmätku do pokoja, pozdvihne náladu, posilní sebadôveru a zdravie.

Myslela som si, že tvorím, pretože ma to baví a z mojich rúk vychádza niečo pekné a užitočné. Teraz viem, že hlavný dôvod je spísaný v riadkoch, ktoré budete čítať. Háčkovanie a pletenie je liečivé. Prináša pokoj, ktorý ja, ba celý tento svet tak veľmi potrebuje. 

Prežila som to na vlastnej koži, počula od veľa ľudí, a predsa mi to naplno došlo až pri čítaní knihy autorky Kathryn Vercillo Crochet saved my life - Háčkovanie mi zachránilo život. Názov sa môže zdať prehnaný, ale nie je to tak.

Potvrdzuje to množstvo skutočných príbehov žien, ktorým háčkovanie v živote veľmi pomohlo. Opisujú rôzne ťažkosti, keď prežívali chvíle smútku, stres počas bežných dní. Ale tiež priebeh ťažkých chorôb, ako sú depresia, závislosť, schizofrénia, chronická bolesť a veľa ďalších, ktoré sa dotýkajú duševného zdravia. Práve počas tohto obdobia objavili, aké je háčkovanie liečivé. Zdôrazňujú, že háčik a vlna sú mostom, cez ktorý môžete ujsť a slobodne sa nadýchnuť. Keď začali háčkovať, začali akoby znovu žiť, stretávať sa s ľuďmi, ktorí sa tiež venujú ručným prácam. Na háčkovanie nedajú dopustiť, je pre nich súčasťou celoživotného zdravotného plánu.

Akú sú teda benefity háčkovania?

 • V prvom rade je to jeho jednoduchosť. Stačí vám háčik, klbko a pomerne rýchlo dokážete vytvoriť seriózny výrobok. 
 • Príjemný materiál, mäkkosť, rôzne farby, opakované pohyby a rytmus, to všetko vás upokojuje, dvíha náladu a pozitívne ovplyvňuje.
 • Pomáha vyrovnávať sa s každodenným stresom, aj s ťažšími chvíľami smútku, či choroby.
 • Posilňuje schopnosť sústrediť sa, žiť v prítomnom okamihu (mindfullness).
 • Rozvíja jemnú motoriku, predstavivosť, celkovú tvorivosť. Stimuluje všetky zmysly bez preťaženia.
 • Okrem liečby duševných chorôb vyrovnáva krvný tlak a posilňuje imunitný systém.
 • Buduje sebavedomie, cieľavedomosť. Predstavte si celý proces od vymyslenia vášho projektu, zháňania materiálu až po finálnu podobu, keď vás niekto pochváli, ba dokonca si váš výrobok kúpi. To všetko prináša radosť a stratenú sebadôveru.
 • Podporuje nazávislosť a vnútornú silu. O tom, čo budete háčkovať, z čoho a ako, pre koho, komu to ukážete, dáte -  o tom rozhodujete len a len vy.
 • Zlepšuje pamäť, v ktorej si uchovávate rôzne vzory a postupy. Obnovuje príjemné spomienky z detstva, keď ste v rodine spolu niečo tvorili.
 • Buduje a upevňuje vzťahy. S ľuďmi s rovnakým hobby, ale aj s nabližšími v rodine, pre ktorých háčkujete.
 • Je pravým priateľom, ktorý pri vás stojí aj v ťažkých chvíľach - toto tvrdí žena, ktorá prekonala rakovinu.

Najradšej tvorím odevné doplnky. Občas napíšem návod alebo nejaké dobré rady. A vymýšľam, ako potešiť ďalšie tvorivky. Vznikli tak tvoritašky, akési balíky radosti a pokoja. Schováte si do nich svoje liečivé poklady.

Ešte by som chcela povedať, že pomenovanie "tvorivka" má viac významov. Samozrejme, vnímam tak seba, ale je to aj slovná hračka s mojím menom Ivka. Je to však aj výzva: tvor, Ivka! Tento web a moja tvorba je venovaná predovšetkým vám, všetkým tvorivkám. A tiež výzva pre vás, tvorte rukami, srdcom a spolu tak trochu (alebo aj viac) pretvoríme svet ♥

Tak ak ešte neháčkujete, neštrikujete, začnite. Buďte pritom na seba milá a trpezlivá. Na každom výrobku hľadajte to, čo sa vám podarilo. A keď nazierate odvahu, pridajte sa k miestnej skupine ľudí, ktorí sa venujú ručným prácam. Alebo poďte k nám do online skupiny Háčkovanie - ako na to.

Pochváľte sa svojou prácou, poraďte, ak viete :) Veľmi rada sa s vami spoznám bližšie ♥ Nájdete ma aj na sociálnych sieťach Facebook, Instagram, Pinterest a na YouTube.

tvorIVKA